Wycieczka do Parlamentu Europejskiego w Brukseli
W dniach od 5 do 9 czerwca 2023 roku uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie (z kl. 3bl i 3al) wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Parlamentu Europejskiego w Brukseli na zaproszenie Pana europosła Bogdana Rzońcy. Oto krótka relacja.
DZIEŃ 1. Tuż po północy uczniowie krośnieńskiego „Elektryka” udali się w trasę. W połowie drogi, po około dziesięciu godzinach podróży autokarem, zatrzymaliśmy się w Niemczech, w pięknym Dreźnie. Usłyszeliśmy ciekawe historie przedstawione przez panią przewodnik przy zwiedzaniu m.in. Katedry Św. Trójcy, Kunsthofpassage – Pasażu Artystycznych Dziedzinców czy jednego z najpiękniejszych sklepów: Pfundus Molkerei. Słynny późnobarokowy pałac Zwinger, monumentalne malowidło „Pochód władców Saksonii”, posąg Złotego Jeźdźca czy wreszcie spacer po malowniczej promenadzie zwanej Tarasami Brühla na pewno na długo zostaną w pamięci, jak i na zdjęciach w telefonach młodzieży.
DZIEŃ 2. Wczesnym rankiem udaliśmy się w dalszą drogę do celu naszej podróży, czyli do stolicy Belgii – Brukseli. Podobnie jak dnia pierwszego, po dziesięciu godzinach podróży spotkaliśmy się z czekającą na nas panią przewodnik. Poznawanie miasta rozpoczęliśmy od Starówki. Przepiękna gotycka Katedra świętego Michała i świętej Guduli, imponujący Grand Place, Royal Saint-Hubert Galleries to tylko kilka z wielu pięknych miejsc odwiedzonych przez grupę z ZSEiO. Wszystkie wywarły ogromne wrażenie zarówno na uczniach, jak i na opiekunach. Przy zwiedzaniu na każdym kroku towarzyszył nam oczywiście symbol Brukseli – Manneken pis. Zdobyliśmy również wiele ciekawych informacji o stolicy Belgii, jej historii i teraźniejszości oraz związkach z Polską. Po owocnym w wiele wrażeń i zdjęć zwiedzaniu zakwaterowaliśmy się w hotelu, a później udaliśmy się na kolację do restauracji. DZIEŃ 3. Po śniadaniu w hotelu uczniowie „Elektryka” udali się w drogę do Parlamentu Europejskiego. Przed głównym punktem wycieczki odwiedziliśmy jeszcze Atomium – symbol osiągnięć „wieku atomu”, monumentalny model kryształu żelaza, powiększony 165 miliardów razy, mieszczący w sobie wystawy, platformy widokowe i restaurację.Następnie udaliśmy się do budynku Parlamentu Europejskiego. Po obiedzie w parlamentarnej stołówce zwiedziliśmy główny budynek. Specjalnie dla naszej grupy odbyły się wykłady na temat funkcjonowania Unii Europejskiej i Parlamentu oraz możliwości, jakie dają młodym ludziom. Uczniowie poznali i porozmawiali z europarlamentarzystami: Panem Bogdanem Rzońcą, Panią Elżbietą Rafalską oraz Panią Joanną Kopcińską. Wiele istotnych informacji przekazał nam także Pan Piotr Wolski – attache prasowy Biura Parlamentu Europejskiego. Ważnymi punktami bogatego programu było również zwiedzanie sali obrad plenarnych oraz udział w odbywającej się właśnie debacie.
Kolejne wiadomości o historii i współczesności Unii uczniowie wraz z opiekunami zdobyli w nowoczesnym Domu Historii Europejskiej, gdzie zwiedzający mogli korzystać z wielu ciekawych interaktywnych wystaw i prezentacji.
Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja w restauracji niedaleko Parlamentu z udziałem Pana posła Bogdana Rzońcy. Rozmawialiśmy także z Panem Jerzym Buzkiem, który przekazał wiele rad i myśli uczniom z krośnieńskiego liceum. Po kolacji mogliśmy raz jeszcze udać się w okolice Katedry Świętego Michała i Świętej Guduli, gdzie mieliśmy czas na zakup pamiątek (np. słynnej belgijskiej czekolady).
DZIEŃ 4. Po śniadaniu w hotelu udaliśmy się w drogę powrotną do Krosna. Zatrzymaliśmy się jeszcze na krótko w holenderskim mieście Breda. Odwiedziliśmy tam Polski Cmentarz Wojskowy, na którym zostali pochowani żołnierze 1. Dywizji Pancernej oraz generał Stanisław Maczek, od niedawna (od 31 marca 2023r) patron Zespołu Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie. Pani przewodnik opowiadała m.in. o wyzwoleniu Bredy przez Polaków w 1944r, o losach polskich żołnierzy, a przede wszystkim o Generale, który był postacią równie ważną dla nas Polaków, jak i dla Holendrów. Zwiedziliśmy Muzeum – Memoriał Generała Maczka. Zapaliliśmy symboliczne białe i czerwone znicze na grobie naszego patrona. DZIEŃ 5. Droga powrotna autokarem to czas integracji uczniów przy wspólnym śpiewaniu, oglądaniu filmów oraz wymianie wrażeń z wycieczki.Pragniemy bardzo gorąco podziękować za zaproszenie nas do Brukseli. Dziękujemy także wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wycieczki. Uczestnictwo w tym projekcie było dla nas wielkim wyróżnieniem i przyjemnością.
Opiekunowie wycieczki: A. Kosztyła. E. Kandefer, A. Moskal, B. Wojtanowska – Słabik i A. Delimat.
Autor tekstu: Szymon Czech z kl. 3 bl