
Z wizytą w Muzeum w Markowej
W pierwszym semestrze roku szkolnego 2023/24 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie „Wzór odwagi: historia rodziny Ulmów”. Podczas dwóch wycieczek mieli okazję poznać dokładniej losy Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci – polskiej rodziny, która 24 marca 1944 roku została zamordowana przez Niemców za udzielanie pomocy Żydom. Młodzież zapoznała się także z kontekstem historycznym tych wydarzeń – głównie z Holocaustem, ale też z przykładami bohaterskiego ratowania Żydów przez Polaków.
W październiku uczniowie klas 1dl (medialno-prawnej) i 2al (językowej) podczas wyjazdu do Rzeszowa obejrzeli spektakl teatralny „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów” w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej. Było to niezwykłe doświadczenie, które pozwoliło dokładniej poznać historię postaci – codzienne życie rodziny przed wojną, jak również dramatyczne wydarzenia podczas II wojny światowej.
Uczestnikom wycieczki bardzo przypadła do gustu wizyta w teatrze, o której dyskutowali nie tylko na lekcji języka polskiego. Podkreślali, że sztuka była bardzo wzruszająca oraz podobał im się sposób zagrania 30 różnych postaci przez zaledwie pięciu aktorów. Bardzo często w rozmowach pojawiał się też temat narracji wspaniale prowadzonej przez jednego z aktorów. Spektakl pobudził wyobraźnię i zmusił do przemyśleń, pozwolił inaczej spojrzeć na świat i historię życia innych ludzi, uwrażliwił na krzywdę drugiego człowieka oraz na ogromną siłę i poświęcenie Ulmów.
W tym dniu uczniowie zwiedzili też interesujące i inspirujące wystawy plastyczne w RCKP w Krośnie. Spędzili dużo czasu omawiając obrazy, o których pięknie opowiadała odprowadzająca ich pani.
W listopadzie odbył się wyjazd do Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.
Uczniowie klas 1dl i 1bt zwiedzili muzeum, biorąc udział w warsztatach na temat antysemityzmu, Holocaustu oraz postaw patriotycznych, takich jak te wykazywane przez rodzinę Ulmów. Wyjazd umożliwił bezpośredni kontakt z tym ważnym miejscem pamięci – niezwykłym muzeum, w którym wykorzystano nowoczesne narzędzia i materiały dydaktyczne, umożliwiając analizę źródeł historycznych.
Tuż po przybyciu na teren muzeum młodzież zwróciła uwagę na chodnik oraz zewnętrzną ścianę budynku, gdyż wymieniono na nich imiona i nazwiska osób, które uratowały Żydów. Podczas zwiedzania muzeum z panią przewodnik uczniowie byli bardzo zainteresowani, zadawali wiele pytań. Był też czas na samodzielne zapoznanie się z historią przez tablety oraz słuchawki . Zainteresowanie budziło np. drzewo genealogiczne rodziny Ulmów oraz rozporządzenia i zalecenia dla Żydów, jak i Polaków podczas II wojny światowej . Lecz chyba najbardziej interesującą dla nich częścią muzeum był rekonstrukcja domu Ulmów.
Podczas drugiej części wycieczki, którą było zwiedzanie skansenu w Markowej, uczniowie byli bardzo zainteresowani starymi zabudowaniami, warunkami życia w dawnej wsi, jak również opowieściami przewodnika dotyczacymi II wojny światowej. Najbardziej interesujące dla uczniów okazało się miejsce ukrycia Żydów. Kryjówka znajdowała się na strychu jednego z budynków, po jednej stronie był pokrytym sianem, i była zbudowana z resztek uli. Żydzi spędzili tam półtora roku.
Projekt „Wzór odwagi. Historia rodziny Ulmów”, zrealizowany w roku beatyfikacji tej rodziny, zakończył sie w grudniu podsumowaniem i oceną zrealizowanych działań. Organizatorem było Stowarzyszenie Forum Współpracy i Rozwoju z siedzibą w Rzeszowie.
Kinga Rogala, kl. 1dl