
Uczniowie Technikum nr 5 finalistami konkursu “Sztuczna Inteligencja dla Młodzieży”
3 listopada w Ministerstwie Rozwoju i Technologii w Warszawie odbył się finał projektu AI for Youth Sztuczna Inteligencja dla młodzieży. AI for Youth to pilotażowy projekt realizowany przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz firmę SDA na zlecenie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, którego celem było wyposażenie uczniów i nauczycieli w kompetencje z zakresu sztucznej inteligencji.
„To był bardzo intensywny rok dla młodzieży. Uczniowie uczyli się czym jest sztuczna inteligencja, na czym polega ta technologia oraz – co najważniejsze – jak można ją wykorzystać w dobry sposób, rozwiązując problemy które nas i uczniów otaczają. AI for Youth to niesamowita przygoda edukacyjna, ale też sposób na podniesienie swoich kompetencji programistycznych. To też okazja do rozwoju kompetencji przyszłości„- mówi Tomasz Piontek szef Pionu Zastosowań w Poznańskim Centrum Superkomputerowo – Sieciowym.
Inżynierowie PCSS i SDA przez cały rok dzielili się swoją wiedzą i umiejętnościami z nauczycielami i młodzieżą, zachęcali do opracowywania swoich własnych projektów, korzystając z nowo poznanej technologii.
Możemy mówić o wielkim sukcesie. W projekcie wzięło udział 60 szkół, 120 nauczycieli oraz ponad 1800 uczniów. Na konkurs, który był zwieńczeniem projektu, spłynęło blisko 100 prac konkursowych. W czasie Gali poznaliśmy 30 finalistów oraz 5 laureatów – autorów najlepszych prac.
Lista najlepszych projektów (laureatów):
Virtual Hand App – system zdolny do rozpoznawania oraz analizy gestów wykonywanych przez użytkownika
BTDS – system diagnostyki guzów mózgu
Straighten Up – rozszerzenie do przeglądarki Chrome, które dba o poprawną postawę podczas pracy przy komputerze
LiSA Locked-in Syndrome Assistant – aplikacja umożliwiająca poprawę jakości życia osobom niepełnosprawnym poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji do komunikacji z drugim człowiekiem
Anygarb (Anti-Hump) – aplikacja pozwalająca na eliminację wad postawy u osób pracujących w pozycji siedzącej
Wśród finalistów znalazły się aż dwie drużyny z naszej szkoły:
Translator Języka Migowego
– aplikacja mobilna posiadająca sztuczną inteligencję, rozpoznająca podstawowe gesty w języku migowym z kamery i tłumacząca litery na miganie.
Autorzy: Patrycja Zborowska, Sebastian Markowicz, Mateusz Wojtyczka
Opiekun: Robert Fejkiel
Media Intelligence
– program wykorzystujący sztuczną inteligencję do poprawy bezpieczeństwa pieszych na przejściach oraz automatyzację procesu recyklingu.
Autorzy: Kacper Bronka, Sebastian Drabik, Alan Dziok
Opiekun: Anna Grzebień
AI for Youth realizowany w Polsce to globalny program opracowany przez firmę Intel. To już kolejna edycja tego kursu, pierwsza zrealizowana na taką skalę. Projekt AI4Youth jest realizowany i finansowany w ramach 2.4.1 „inno_Lab – centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.