
Wizyta w Przemyślu i Bolestraszycach
28 maja na terenie przemyskiej jednostki penitencjarnej odbyło się spotkanie z uczniami klasy 1 eft. Spotkanie podzielone zostało na dwie części.
Pierwsza część była lekcją profilaktyczno-wychowawczą w trakcie której funkcjonariusze działu penitencjarnego, terapeutycznego oraz ochrony przedstawili uczniom zagrożenia na jakie są szczególnie narażeni w wieku szkolnym oraz jak takich zagrożeń unikać. Dużą uwagę poświęcono konsekwencjom eksperymentowania młodzieży ze środkami odurzającymi, co jak pokazują statystyki, ma często początek już w okresie szkolnym. Kadra penitencjarna przedstawiała uczniom historie osadzonych młodocianych, którzy są obecnie pacjentami oddziału terapeutycznego przemyskiego zakładu karnego. Ponadto kolejnym elementem lekcji było uświadomienie uczniom jak w łatwy sposób można wejść w konflikt z prawem, co często jest konsekwencją nieodpowiedzialnych decyzji, których efekty rzutują później na ich życie oraz życie ich bliskich przez długie lata.
Podczas drugiej części spotkania zapoznano młodzież z możliwościami jakie daje rozpoczęcie pracy w służbie więziennej, w tym z ofertą edukacyjną Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości.
Uczniowie zapoznali się także ze strukturą oraz funkcjonowaniem Zakładu Karnego w Przemyślu, porządkiem wewnętrznym jednostki oraz mogli zobaczyć jakim sprzętem dysponują funkcjonariusze Służby Więziennej.
Po zwiedzeniu zakładu karnego uczniowie udali się do Arboretum w Bolestraszycach gdzie mogli podziwiać 26 ha piękny ogród. W owym, jakby „rajskim ogrodzie”, zgromadzono ponad 4200 odmian roślin, sprowadzonych do tego miejsca z całego świata. Podążając w głąb terenu, każdy z uczestników mógł podziwiać przepiękne okazy ożywionej przyrody. Naszą uwagę zwróciły piękne kwitnące krzewy, majestatyczne pawie i pływające beztrosko, bajecznie kolorowe karpie. Podziwialiśmy również wiekowe drzewa, pozostałe z dawnych ogrodów zamkowych, które stanowiły malowniczy akcent wśród nowo nasadzonych roślin. Dużą frajdą dla uczestników wycieczki był spacer w wiklinowo-topolowym labiryncie. W arboretum obejrzeliśmy również klasycystyczny dwór, w którym w połowie XIX wieku mieszkał i tworzył, znakomity polski malarz – Piotr Michałowski.