
Uroczyste spotkanie z delegacją z Węgier
W czwartek 14 marca w naszej szkoły odbyło się uroczyste spotkanie z delegacją z Węgier i zaproszonymi gości, wśród których znaleźli się:
- Gerencser Tibor – Konsul Generalny Węgier w Krakowie,
- Piotr Przytocki – Prezydent Miasta Krosna,
- Szentes László – Prezes Towarzystwa Przyjaźni Polsko–Węgierskiej, wydawca książki wraz z małżonką Szentes Melinda,
- Cserti Jánosne – Członek Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej,
- Tóka Aliz – tłumacz polsko-węgierski,
- Mitrovits Miklós – Sekretarz i historyk Komitetu Historyków Węgiersko-Polskich, Węgierskiej Akademii Nauk,
- Zbigniew Ungeheuer – Konsul Honorowy Węgier na Podkarpaciu, Prezes Stowarzyszenia Portius,
- Członkowie Stowarzyszenia Portius: Piotr Górecki, Andrzej Kołder, Ryszard Krukar, Jan Lubaś, Stanisław Materniak, Roman Ungeheuer,
- Hanna Wajda–Lawera – Starszy kustosz Centrum Dziedzictwa szkła w Krośnie,
- Piotr Łopatkiewicz – Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie,
- Zbigniew Leniowski – Prezes PGNiG Technologie w Krośnie.
W spotkaniu brali również udział uczniowie klas: 1dl, 2bl i 2et.
Prelegenci przedstawili historię szkoły dla polskich uchodźców wojennych w Balatonboglar na Węgrzech, która funkcjonowała w latach 1939-1944. Ta ciekawa historia została opisana w nowej książce László Szentesa ”Skrawek nieba”, którą można będzie wypożyczyć w naszej bibliotece.
Szkołę w Balatonboglár utworzono w grudniu 1939 roku. Początkowo uczyło się w niej 150 uczniów. Na jej potrzeby zaadaptowano obiekty należące do Państwowego Domu Dziecka im. Miklósa Horthyego w Budapeszcie. Pierwsze świadectwa maturalne 30 uczniów i 5 uczennic otrzymało 27 maja 1940 roku. Po ukończeniu szkoły wielu uczniów uciekało z Węgier, by przyłączyć się do polskich sił zbrojnych na Zachodzie.
Wielką pomoc okazywał wówczas József Antall, kierownik wydziału w ministerstwie spraw wewnętrznych, ojciec późniejszego premiera Węgier. Po upadku Francji zrodziła się idea stworzenia jednego ośrodka kształcenia polskiej młodzieży na Węgrzech. Zdecydowano się na Balatonboglár, tamtejsze gimnazjum i liceum działało teraz pod nazwą Polski Obóz Młodzieżowy. Powodem była osoba księdza Béli Vargi, tamtejszego proboszcza i wielkiego przyjaciela Polaków. W szkole działało harcerstwo, grupa taneczna, zespół teatralny, chór i orkiestra. W sumie w szkołach w Zamárdi i Boglár uczyło się 600 uczniów, maturę zdało 187 osób (35 w Zamárdi, 142 w Boglár i 10 eksternów). Gimnazjum zamknięto po rozpoczęciu okupacji Węgier przez Niemcy 19 marca 1944. Większość profesorów aresztowano i wywieziono do obozów koncentracyjnych. Po wojnie część uczniów wróciła do Polski, część wyjechała na Zachód, a część została na Węgrzech.